Uncategorized

Podcasty podle Graylingu: Které nás informují a inspirují

Přestože se nejedná o úplnou novinku, zejména v poslední době se s podcasty roztrhl pytel. Připravují je nejen zpravodajská média, ale také influenceři a značky. Záběr témat je skutečně široký a těžko byste asi vymysleli téma, ke kterému již nějaký podcast nevzniká. I my jsme mluvenému slovu doslova propadli, a tak jsme se jim rozhodli podívat na zoubek… nebo spíš na mikrofon?
Není to tak dávno, kdy masmédia vedle tištěných novin doplnilo i mluvené slovo v rádiovém vysílání. Naše prababičky by o tomto technologickém zázraku jistě mohly vyprávět. První pokusné televizní vysílání pak spustila londýnská BBC v roce 1929. Postupem času se televize staly běžnou součástí domácností a společně s tím započala i „doba obrazovková“. Přelomový internet a chytré telefony už jen tuto éru završily, a my se tak prakticky často od obrazovek neodlepíme celý den.
Možná právě proto, že dnes stráví většina z nás podstatnou část dne před obrazovkou, se přirozeně navracíme k médiu, které nechá naše oči odpočinout. Ostatně o škodlivosti modrého světla, které obrazovky vyzařují, už toho bylo napsáno mnoho. Mluvené slovo v podobě podcastů zkrátka zažívá renesanci a my se na této vlně necháváme svézt zcela dobrovolně.
Doporučuje 10 konzultantů z 10
Samotné slovo podcast vzniklo před šestnácti lety, a to spojením názvu přehrávače iPod s anglickým slovem broadcasting. Většina podcastů se sice pohybuje okolo 30 až 60 minut, ale narazíte i na několikahodinové nahrávky. Jejich výhodou oproti čtenému textu nebo videu je zejména to, že vás jejich poslech neomezuje v další činnosti. My je posloucháme třeba na cestách, při běhání, vaření nebo nám zpříjemňují úklid. Dali jsme dohromady několik tipů na podcasty, které nesmí chybět v našem playlistu. Tady jsou:

 • Vinohradská 12
  Český rozhlas převádí hned několik svých pořadů do podcastové formy. Nás však nejvíc baví zpravodajská Vinohradská 12, kde se přibližně během půl hodinky dozvíte podrobnosti a souvislosti k aktuálním tématům.
 • CreativeC podCCast
  Odborný podcast s hosty ze světa reklamy a kreativní komunikace. Několikrát do měsíce přináší dávku inspirace i detailní pohled pod pokličku konkrétních kampaní.
 • Studio N
  Zpravodajsko-publicistický podcast Deníku N rozkrývá každý den kauzy a mapuje příběhy, které hýbou celosvětovým děním či víří vody českého rybníčku.
 • Brain We Are
  Tento skvělý podcast vytvářejí dva neurovědci, Vojtěch Hlaváček a Jiří Kryštof Jarmar, které fascinuje mozek a vše kolem. Jestli si občas kladete otázky jako proč optimalizovat naší mysl pro dobu v které žijeme, proč se věnovat biohackingu a prevenci zdraví nebo kde jsou hranice poznání a fascinace, jste na správném místě.
 • Historie českého zločinu
  Další náš oblíbenec z dílny Českého rozhlasu na našem seznamu nesmí chybět. Pokud jste také fanoušky detektivek nebo thrillerů, bude tento podcast přesně pro vás.

A jaké jsou ty vaše? Podělte se s námi o váš playlist.